”Romii vor trebui să se organizeze pentru a exercita mai multă putere politică (...) am văzut exact aceleaşi lucruri în cazul afroamericanilor, care erau marginalizaţi şi discriminaţi" susține ambasadorul SUA la București, Mark Gitenstein, într-un interviu pentru AFP, citat de Mediafax.
Emoționați de grija Marelui Licurici pentru minoritățile colorate, guvernanții noștri erau cât pe-aci să îi facă pe plac. Astăzi, câteva ore bune, pe toate televiziunile noastre de știri și limbi politice era dat ca sigur, pe surse, scenariul cu Nicolae Păun, de la Partida Romilor, vicepremier în cabinetul Ponta 2. Știrea s-a dovedit doar alba-neagra până la urmă.
Aflăm tot din presă că grija pentru țigani romulani nu este defel străină poporului prieten american. Guvernanții lor, mai șmenari ca ai noștri, se întreabă, pe bună dreptate, dacă Iisus S-a jertfit și pentru klingonieni. Armata americană cercetează și contribuabilu', de orice culoare, plătește.
Cică s-a înnegrit de ciudă MRU, premierul faimos pentru sulimenelile din lista de cumpărături, la aflarea acestor grozăvii!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu